Hebrew_logo_edited_edited.png

כלבבי

ילדים מספרים לכלבים
 

אודות

WhatsApp Image 2021-01-12 at 14.42.48.jp

Naughty Boy or Compulsory Education by Briton Riviere

ילדים רבים המתקשים לרכוש את מיומנויות הקריאה הבסיסיות, נפגעים ביכולת להשיג הישגים לימודיים, בדימוי העצמי ומבחינה חברתית. מכאן חשיבות גדולה, לסייע בלימוד הקריאה לאלו המתקשים על מנת למנוע פגיעה או פחד מקריאה והימנעות ממנה.

 

הקראה לכלבים, מאפשרת לילדים לחוות חוויה מתקנת, בה הם חשים בטוחים בזכות הנוכחות של הכלב והמגע עמו שמשפיעה על המערכת הסימפטטית שתורמת לרגיעה. המצב בו הילד מקריא סיפור לכלב ומסב לו הנאה, מייצר חוויה חיובית, שונה מאוד מחוויית התסכול והכישלון שהילד חווה פעמים רבות בעת הקריאה בכיתה או בבית.

 

במחקרים ומיזמים רבים בעולם, הוכח כי הקראת ספרים ע"י ילדים לכלבים טיפוליים, משפרת משמעותית את יכולת הקריאה, ההישגים הלימודיים ,הדימוי העצמי והשילוב החברתי של הילד/ה. הקריאה לכלב מעצימה את הילד שאינו חש שהוא נתון תחת ביקורת ומבחן אלא מתוגמל ע"י ההאזנה הבלתי שיפוטית של הכלב.

 

הכלב מהווה גורם טיפולי, מרגיע, מעודד, שמסיח את הדעת מהקושי ומסייע לחבר בין הילדים. סוד ההצלחה הוא שהכלב אינו שופט את הילד גם אם הוא טועה והחיבור עם הכלבים מעלה את קרנו של הילד בעיני עצמו ובעיני עמיתיו.

מטרות הפרויקט

יצירת מודל של קהילה רב דורית ורב מינית: ילדים, מבוגרים וכלבים בבית השמש

שיפור יכולת הקריאה והאוריינות של ילדים צעירים בעזרת הקראת ספרים לכלבים

פרויקט "כלבבי" מבוסס על מיזם R.E.A.D. הבינלאומי, אשר מעודד ילדים לקרוא ולשפר את מיומנויות הקריאה שלהם באמצעות קריאה לכלבים מאומנים. ההקראה לכלבים מיצרת סביבה נינוחה ואוירה לא מאיימת. הילדים תופסים את הכלבים כ"מקשיבים" ללא שיפוטיות וביקורתיות ומאפשרים לילדים לקרוא בקצב, ברמה ובסגנון שלהם.

בנוסף למטרות של שיפור מיומנות הקריאה של ילדים על ידי הקראה לכלבים, משתתפי הפרויקט נפגשים עם דיירי בית האבות ומנגישים להם את הכלבים על מנת לשמח את הדיירים וליצור עניין ופעילות משותפת. 

הפעילות מתקיימת בחצר "כלבבי" בבית השמש ברעננה. המישתתפים מגיעים לשעתיים של פעילות משותפת. הפעילות מתבצעת בהדרכת מומחים לקשר אדם-חיה, מומחי חינוך, מומחים לתרפיה בתנועה ומומחים לגיל המבוגר.

בתחילת כל מיפגש מותאם לכל משתתף כלב ומלווה של הכלב. הילדים מפעילים את הכלבים במתקני הספורט שבמתחם על מנת להכיר את הכלבים ולפרוק אנרגיה. לאחר, כל משתתף בוחר ספר ומתישב בפינה במיתחם עם הכלב והמלווה של הכלב לקריאה משותפת. במהלך הקריאה, המלווה אינו מתערב בקריאה, אלא אם מתבקש על-ידי המשתתף. המלווה מטפח את המעורבות של הכלב בסיטואצית הקריאה, בנינוחות האוירה ובקשר בין הקורא לכלב. עם תום שלב ההקראה, הילדים פוגשים את דיירי בית האבות ומנגישות להם את הכלבים לליטוף ויצירת קשר. לסיום, המשתתפים מבצעים תרגילי אילוף שונים לכלבים במיתחם "כלבבי" בהנחיית המלווים.

מי אנחנו

 

דפנה גולן שמש

מייסדת פרויקט כלבבי, עו"ס מומחית בגריאטריה, מטפלת באמנויות ובעזרת בעלי חיים.

photo_2021-01-15_16-06-21.jpg

דר' ציפי לוטן

מייסדת פרויקט כלבבי, מומחית באינטרקציית אדם-טכנולוגיה, חוקרת בתחום חקר-ביצועים.

photo_2021-01-15_16-06-45.jpg

פרופ' אנה זמנסקי

חוקרת טכנולוגיות לבעלי חיים ויחסי אדם-חיה מאוניברסיטת חיפה.

pp.jpg

איילת ליטן

מטפלת LI-CBT,
מטפלת בעזרת בעלי חיים.

Ayelet_Litan.jpg

מיכל דיקן

יועצת אוריינות.

Michal.jpeg

סיגל יהודאי

מנהלת בית-ספר הדר רעננה.

Sigal_Ehodeeet_edited.jpg

שלי מסרי

מטפלת בעזרת בעלי חיים

Shelly_Missri.jpg

חווה מלנצקי

מטפלת בעזרת בעלי חיים.

Hava_Melenitzki.jpg

גיא שחף

מטפל בעזרת בעלי חיים

Guy_Shahaf.jpg

יובל בן-נתן

מטפלת בעזרת בעלי חיים

Yuval_Ben_Natan.jpeg

בלהה בלום

סופרת

Bilha_Blum.jpg

מירב גמליאל בושן

סופרת ילדים ומטפלת התנהגותית לכלבים בגישת ה-Force Free

Merav.jpg

דר' אורית הירש

חוקרת יחסי אדם-חיה מאוניברסיטת תל אביב.

photo_2021-01-15_16-22-37.jpg

תמר ברילנט

מומחית HCI, דוקטורנטית,אוניברסיטת חיפה.

tamar_jfif.webp

קירה אבלמוניץ

ראש צוות פיתוח ווב, אוניברסיטת חיפה.

Kira

גינת כלבבי

 
WhatsApp Image 2021-01-12 at 14.44.50.jp

לראשונה בישראל, מתקיים פרויקט "כלבבי", המבוסס על פרויקט R.E.A.D.  העולמי, ומותאם לארץ ולבית השמש. בית השמש הנמצא בעמל בשרון רעננה הוא בית ייחודי בטבע לאנשים החיים עם דמנציה.

הבית מתנהל בגישה חמה, אמפטית, בלתי פורמאלית ומקצועית לדיירים, לבני משפחותיהם ולצוות. בית השמש מקדם, בין השאר טיפול בעזרת בעלי חיים וקשר רציף לטבע ולחוץ. בבית השמש הוקמה במיוחד גינת "כלבבי" - גינה מיוחדת המתאימה לפעילות משותפת של ילדים וכלבים. בגינה מתקנים מיוחדים לפעילות גופנית עם כלבים, ופינות ישיבה מיוחדות לקריאה.

הכלבים שלנו

 
Picture3.jpg

כל הכלבים העובדים בפרויקט כלבבי הם כלבים טיפוליים מיוחדים שהוכשרו במיוחד לכך.
הכלבים מגיעים עם הנוהגים שלהם ונהנים מפעילות בגינת כלבבי ומקריאת הילדים.

גלריה

 

דוגיטל: פורטל ואפליקציה

 

מעבדת TECH4ANIMALS מאוניברסיטת חיפה מספקת לפרויקט מימד דיגיטלי על ידי פיתוח אפליקציה יעודית לפעילויות כלבבי. לינק להורדת האפליקציה באתר Dog Tale

LOGO1.png

סרטונים

 

צרו קשר

 

לתרומה או סיוע לפרויקט אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

!תודה